logo strony Golden Retriever
Golden Retriever » Szansa » Co zrobić gdy zgubimy Goldena?
Co zrobić gdy zgubimy Goldena?

Jeśli pomimo zachowania wszystkich środków ostrożności Twój golden zginie, to:

 1. Pamiętaj o tym, że pies przemieszcza się bardzo szybko i w ciągu dnia może przebyć nawet 30-40 km. Ponadto, w przypadku kradzieży, pies może zostać wywieziony poza teren Twojego województwa. Rozszerz więc jak najbardziej krąg poszukiwań.
 2. Jeśli Twój pies jest rodowodowy i posiada tatuaż – powiadom swój oddział Związku Kynologicznego oraz powieś w oddziale ogłoszenie.
 3. Powiadom hodowcę o zaginięciu psa, podaj numer tatuażu i zostaw swój numer telefonu.
 4. Zadzwoń do swojej gminy i zapytaj, czy zatrudnia hycla do odławiania bezdomnych psów. Jeśli tak, poproś o numer telefonu i zadzwoń tam.
 5. Zgłoś zaginięcie swojego psa do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz innych fundacji i stowarzyszeń zajmujących się losem zwierząt.
 6. Zamieść ogłoszenia o zagubieniu psa na wszelkich, możliwych stronach www (nie tylko psich, ale również na stronach regionalnych), forach i listach dyskusyjnych (na dole strony znajdziesz potrzebne linki).
  Jeśli uda Ci się odnaleźć psa pamiętaj o powiadomieniu adminów stron, że ogłoszenie jest juz nieaktualne!
 7. Daj ogłoszenia w regionalnych gazetach, TV, radio (jeśli masz taką możliwość).
 8. Czytaj ogłoszenia z rubryki „Znaleziono”.
 9. Rozwieś ogłoszenia w lecznicach weterynaryjnych oraz w sklepach, które sprzedają karmę i akcesoria dla zwierząt. W tych miejscach bywają miłośnicy zwierząt – oni częściej zwracają uwagę na błąkające się psiaki i najprędzej zapamiętają taką wiadomość.
 10. Rozwieś ogłoszenia w całym mieście, poproś przyjaciół i znajomych o pomoc.
 11. Pies niekoniecznie musi być w schronisku. Psy wyłapuje teź straż pożarna, straż gminna, miejska. Mają też swoje boksy, ale powinni zgłaszać znalezione psy do schronisk z którymi majaą umowę. Czasem nie ma miejsca w schronisku i nie mogą go przekazać, więc pies siedzi gdzieś w tymczasowym domu. Zostaw namiary ze zdjęciem. Powinni oddzwonić. Ale najlepiej też samemu sprawdzać.
 12. Regularnie odwiedzaj schroniska dla psów. Nie licz na to, że personel schroniska udzieli Ci fachowej i rzetelnej odpowiedzi. Jedź i sprawdź sam – przejdź się wzdłuż boksów, dokładnie patrz i wołaj psa po imieniu.
  Zostaw też namiary ze zdjęciem. Powinni oddzwonić. Ale najlepiej też samemu sprawdzać.
 13. Przeszukaj dokładnie wszystkie pomieszczenia, również szpital, tzw. klatki nocne i kwarantannę. Bez zobaczenia tych wszystkich miejsc nie wychodź ze schroniska, bo to jest tak jakbyś wcale w nim nie był.
 14. Poproś o sprawdzenie przy Tobie rejestru psów doprowadzonych do schroniska od dnia zaginięcia Twojego pupila.
 15. Poproś personel schroniska o zeszyt „Zwierzęta znalezione”, sprawdź dokładnie czy ktoś nie odnalazł Twojego zwierzaka i po prostu trzyma go u siebie w domu. Również sprawdź czy Twój pupil na pewno jest wpisany w zeszycie „Zwierzęta poszukiwane”. Pamiętaj, aby za każdym razem kiedy jesteś w schronisku przeglądać zeszyt „Zwierzęta znalezione”. Jeśli zgłaszasz zaginięcie telefonicznie zapytaj jaki numer nadano Twojemu zgłoszeniu lub poproś o imię i nazwisko osoby przyjmującej oraz przeczytanie opisu Twojego pupila z zeszytu zgłoszeń, aby być pewnym czy dobrze opisała Twojego psa.
  Warto też, dostarczyć do schroniska ogłoszenie ze zdjęciem, wywiesić je na tablicy, w widocznym miejscu, aby rzucało się w oczy pracownikom i odwiedzającym.
 16. Późno wieczorem trzeba chodzić po okolicy i nawoływać. Pies w dzień może gdzieś się chować (ze strachu), a w nocy szukać jedzenia. Jest wtedy znacznie ciszej, więc lepiej będzie słyszał i łatwiej mu będzie rozpoznać Twój głos.
5/5 - (1 vote)