logo strony Golden Retriever
Golden Retriever » Golden Retriever jako pies myśliwski

O konkursach pracy psów myśliwskich

Konkursy pracy psów myśliwskich organizowane są przez Polski Związek Łowiecki. Kalendarze imprez drukowane są w „Łowcy polskim”. Nasze psy – golden retrievery mogą zaliczać konkursy retrieverów albo tropowców, regulaminy obydwu zamieszczone są poniżej. Dyplom dowolnego stopnia uzyskany na takiej imprezie jest podstawą do wystawiania psa w klasie użytkowej na wystawach. Dyplom taki jest też, oprócz odpowiedniej kolekcji CACIB’ów warunkiem uzyskania tytułu Int.Ch.
Niektórzy organizatorzy poprzedzają konkurs kilkudniowym kursem i tego typy imprezy polecam gorąco amatorom nie mającym nic wspólnego z myśliwstwem. Zastrzegam z góry, że sama jestem taką amatorką. Cała moja przygoda z tą formą pracy z psem zaczęła się parę tygodni temu. Pojechałam wtedy ze swoją roczną suką Corsą na poprzedzony trzydniowym kursem konkurs retrieverów w Racocie.

 

Konkursy mogą być organizowane jako imprezy wojewódzkie, regionalne, krajowe bądź międzynarodowe. W zależności od rangi przyznawane mogą być na nich wnioski na Championa Pracy (CPC) i wnioski na Międzynarodowego Championa Pracy (CACIT).

Pracę psów w poszczególnych konkurencjach ocenia się stopniami od 0 do 4.
0 – otrzymuje pies w tym przypadku, jeżeli danej konkurencji w ogóle nie wykona,
1 – (źle) – jeżeli popełni zasadnicze błędy,
2 – (dostatecznie) jeżeli popełni błędy o mniejszym praktycznym znaczeniu
3 – (dobrze) jeżeli popełni błędy nie mające praktycznego znaczenia
4 – (bardzo dobrze) jeżeli wykona zadanie przewidziane w danej konkurencji bezbłędnie.

 

Na konkursie można zdobyć dyplomy I, II, lub III stopnia. Cała sztuka polega na tym, że nie sumuje się punktów zdobytych przez psa, ale dla każdego dyplomu wyznaczony jest dolny limit punktów w każdej konkurencji. Limity te można zobaczyć niżej na odpowiednich tabelach konkursów.
Tak więc, jeśli dla aportu z wody na dyplom I stopnia wyznaczono limit 3 pkt., to choćby pies miał z wszystkich innych konkurencji po 4 pkt., a tylko z tego aportu 2 punkty, to dyplomu I stopnia nie dostanie.
Po ustaleniu w powyższy sposób stopnia dyplomu wylicza się ostateczną ilość punktów uzyskanych przez psa. Polega to na wymnożeniu ocen otrzymanych w poszczególnych konkurencjach przez odpowiednie współczynniki – też podane w tabelach poniżej. Suma tych iloczynów będzie wynikiem umieszczonym na dyplomie.

Gośka Sajkowska

 


cofnij

O konkursach płochaczy

Jest to moja ulubiona konkurencja, dlatego ją opiszę 🙂
Przeprowadza ją się w terenie uniemożliwiającym znalezienie zwierza na oko. Jest to przeważnie bardzo wysoka trawa, takie prawie chaszcze, ale trawiaste, nie krzaki.
Obszar poszukiwania to teren 50 x 50 m. Sędziowie zostawiają-rzucają po sztuce bażanta i królika (ważne, aby był ptak i turzyca) tak, aby pies ani przewodnik nie widzieli momentu rzutu ani upadku. Wzywają delikwenta i ten stojąc ok. 50 m od danego obszaru puszcza psa z poleceniem szukania – ja mówię „szukaj” wskazując kierunek ręką. Pies leci, a przewodnik może psa zachęcać do szukania, ale nie może powiedzieć komendy na „aport”, bo wtedy ocena może być tylko 1.
Jeżeli pies zwietrzy ptaka bądź królika musi sam, bez rozkazu podjąć go i zaraz prawidłowo zaaportować do przewodnika. Potem zabawa powtarza się od nowa – pies przyniósł a debil (w jego pojęciu) mener wysyła go znowu z rozkazem szukania 🙂
Tylko psy, które ćwiczyły mogą tę konkurencję zaliczyć i przeważnie najwięcej psów wypada na szuwarze i właśnie dochledawce – odszukiwanie zagubionej zwierzyny)>
Psu nie wolno zamienić aportu. wiadomo że dla jednego psa jest fajniejszy odwiatr turzycy a dla innego pióra, dlatego na markingu tak ważne jest, aby ćwiczyć np. tylko na piórze. Jest to konkurencja limitowana, ale sposób obliczania stopni chyba już nie jest tak bardzo interesujący. Myśmy miały najwyższą ocenę, ale dochledawkę najbardziej lubię ćwiczyć – przydaje się na polowaniu jak np. spada bażant w krzaki, zarośla i człowiek nie będąc pewnym miejsca, nie widząc gdzie upadł wysyła psa po przyniesienie go ze słowami „szukaj”.
Włóczki, aport z wody i szuwarów są identyczne jak na retrieverach.

Anka

 


cofnij

Tabela punktacji konkursów i prób polowych

KonkurencjaWspółczynnikLimit pkt. I st.Limit pkt. II st.Limit pkt. III st.
Wiatr6332
Pasja5332
Ściąganie i zaznaczanie zwierzyny4111
Gonienie zająca na tropie5111
Gonienie zająca na oko4111
Skłonność do buszowania3111
Skłonność do pracy w wodzie4211
Skłonność do posłuszeństwa i współpracy z przewodnikiem3111


Limity punktów na stopnie:
I st=95
II st=85
III st=70

Skala ocen 0-4 pkt; max ilość pkt. 120


cofnij

Ogłoszenia


Kurs podstawowy aporterów

W okresie od 2 do 10 września 2005 roku organizowany jest kurs podstawowy w zakresie aportowania dla retrieverów i innych ras psów myśliwskich. Praca przede wszystkim na sztucznych aportach z elementami treningu aportowania psów przygotowywanych do prób i konkursów pracy, egzaminów PT-II, PTT i zawodów kynologiczno-sportowych.

Miejsce zakwaterowania: Sulejów koło Piotrkowa Trybunalskiego, domki campingowe w Ośrodku Wczasowym, teren ogrodzony do wyłącznej dyspozycji uczestników szkolenia.

Prowadzący zajęcia: sędziowie i asystenci prób pracy psów myśliwskich, instruktorzy szkolenia psów.

Orientacyjny koszt uczestnictwa w ośmiodniowym szkoleniu: jedna osoba – 280 zł (zakwaterowanie i obiad)
jeden pies – 220 zł (szkolenie i opieka weterynaryjna).

5/5 - (1 vote)