Pielęgnacja ogólna

Ewka Cylwik

cofnij


Kiedy golden retriever występuje na ringu musi być w dobrej kondycji fizycznej, dobrze uczesany, perfekcyjnie ostrzyżony i dobrze wytrenowany. Goldeny nie wystawiane również potrzebują pielęgnacji zębów, czesania, obcinania pazurów i małego strzyżenia, aby były w dobrej kondycji.

Sprzęt
Pielęgnacja sierści u psów wystawowych i nie wystawowych jest podobna. Należy zacząć od zebrania potrzebnego sprzętu: Kup najlepsze nożyczki na jakie Cię stać. Jeżeli będziesz je ostrzyć regularnie, bedą Ci służyć przez wiele lat. Warto dokupić gumowe nakładki, które pasują do uchwytów nożyczek, aby uniknąć odcisków na dłoniach.
Czesanie powinno być rozpoczęte gdy szczeniak jest mały, należy używać włosianej szczotki i grzebienia. Szczeniaki często nie mają pościeranych pazurów, więc trzeba je im obcinać. Gdy futro Twojego psa zacznie rosnąć, będziesz musiał zacząć stryżenie, nie zapominając o czesaniu i szczotkowaniu.

Zęby
Przyzwyczaj swojego psa do codziennego mycia zębów, jak tylko urosną mu stałe zęby. Używaj tylko specjalnej pasty dla psów (ludzka pasta zawiera cząsteczki pieniące, które muszą być wypułkane). Wyszczotkuj wszystkie powierzchnie, aby zapobiec chorobom zębów i dziąseł i zredukować problemy, które zaistnieją w związku ze starzeniem Twojego psa.

Oczy
Wytrzyj wszystkie wydzieliny z okolic oczu, używając bawełnianej ściereczki. Oko, które stale ropieje powinno być leczone przez weterynarza.

Uszy
Sprawdź czy nie ma w nich wydzieliny, odwiń ucho i delikatnie usuń nadmiar woskowiny przy pomocy odpowiednio czyścika. Nigdy nie używaj patyczków z wacikami wewnątrz psiego ucha. Jeżeli potrzebne jest głębokie czyszczenie wypełnij kanał słuchowy odpowiednią substancją (płynem, zawiesiną) przeznaczoną do tego celu, rozmasuj ucho i usuń zanieczyszczenia.

Pazury
Powinny być obcinane regularnie, aby miały odpowiednią długość. Obcinaj pazury stopniowo, za każdym razem po  małym kawałku, uważając aby nie uszkodzić nerwu. Białe pazury są łatwiejsze do obcinania, poniewaz widać nerw. Gilotynowe obcinacze paznokci są najłatwiejsze w użyciu.

Sierść
Szczotkuj sierść z kierunkiem jej wzrostu. Rób to codziennie przez 10 minut, aby utrzymać połysk futra i usunąć wszystkie martwe włosy. Potem przeczesz sierść stalowym grzebieniem. Naucz swojego psa leżeć na plecach, aby mieć pewność, że całe futro na jego klatce piersiowej jest dobrze rozczesane. Kołtuny najczęściej pojawiają się za uszami.

Teraz możesz już rozpocząć strzyżenie. Pamiętaj, że golden retriever jest tylko lekko przystrzygany, aby jak najlepiej pokazać jego linię, a nie mocno wystrzygany jak niektóre rasy.

literatura:
Valerie Foss "The Ultimate Golden Retriever"
Ringpress Books Ltd 1997

cofnij

Pielęgnacja włosa

Barbara Bird- Transformation Pet center Tucson, AZ
tłumaczenie Kasia i Majka


Zajmuję się pielęgnacją od 31 lat. Golden retrievery to fabryki włosów i zarazem maszynki wyrzucające te włosy.
Dobierz się do podszerstka i wyczesz go. Użyj odżywki do rozplątywania włosów, albo rozcieńcz własną i użyj w spryskiwaczu. Spryskuj włosy podczas szczotkowania i czesania. Pomoże to zmniejszyć naelektryzowanie włosów i pozwoli usunąć martwe włosy. Nie bój się, że będziesz mieć bezwłosego psa, będą wychodzić jedynie martwe włosy.

Czesz używając szczotki z krótkimi, zachodzącymi na siebie kolcami. Zamiast starać się "zrobić" całego psa w ciągu jednej sesji, możesz zajmować się poszczególnymi partiami ciała podczas kolejnych sesji, czesząc (zwykłym średnio-gęstym grzebieniem), przeczesując (grzebieniem z rzadkimi ząbkami), szczotkując (szczotką z metalowymi ząbkami) póki włos nie będzie wychodził, powiedzmy póki nie będą wychodzić prawdziwe resztki.

Często zachowanie psa zmusza nas do pielęgnacji różnych partii włosa, gdyż co pewien czas zmienia swoje miejsce kręcąc się. Systematyczna praca pomoże ci uzyskać kontrolę nad zachowaniem psa podczas wyczesywania i pozwoli uniknąć sytuacji, gdy pies kontroluje ciebie, nie pozwalajac zająć się niektórymi partiami ciała i zmuszając cię do ich ominięcia.

Jest kilka miejsc u psów sportowych, gdzie martwy włos ma tendencję do utrzymywania się: przód barków oraz przód przednich i tylnych łap. Użyj metalowego grzebienia w tych częściach, a będziesz zaskoczony ilością krótkiego włosa jaką usuniesz.

Jeszcze jedna rzecz, golden retrievery są rasą znaną z problemów z tarczycą. Jeśli po pielęgnacji włosa będziesz miał prawie bezwłosego psa, albo zawsze utrata włosa jest znaczna, towarzyszy temu wysuszona skóra, a włos jest słaby i łamliwy, powinieneś pomyśleć o wizycie u weterynarza i przebadaniu tarczycy.Więcej infornacji na temat strzyżenia i pięlęgnacji okrywy włosowej goldena znajdziesz w działach
Wystawy i Zdrowie


Wszelkie informacje pielęgnacyjno-zdrowotne mile widziane.


cofnij